Az utóbbi időben egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a protein szeletek. A kínálat is egyre szélesebb. Találni már gluténmentes, laktózmentes, vegán és cukormentes változatot is. A boltok polcai is rogyásig vannak a különféle típusú és ízű sport szeletekkel. De tényleg ennyire szuperek ezek a go on protein szeletek?
Az apróbetűs részek fontossága
A cégek természetesen mindent eladhatóvá szeretnének tenni ezért arra törekednek, hogy a csomagolás első felére minden olyan vonzó címszót feltüntessenek, amivel termékük kecsegtető egy egészségtudatos vásárló számára.Ilyenek például: gluténmentes, vegán, hozzáadott cukortól mentes. Ez mind szép és jó, de érdekes a csomagolás hátulját is megtekinteni, az apróbetűs részt, azaz az összetevők listáját. Ott már találkozhatunk érdekes dolgokkal, főleg olyan összetevőkkel amiket kiejteni is nehéz. Kiváncsiságból mi is ellátogattunk egy üzletbe, hogy feltérképezzük a protein szelet kínálatot és hát volt ott minden is.
Összetevők amiket jobb ha elkerülsz!
Dr. Eric Berg egészségügyi tréner, diéta specialista is a protein szeletek érdekes összetevőit vizsgálta. Összegyűjtötte azokat a hozzávalókat, amiket ha meglátunk egy árucikken, jobban járunk ha visszatesszük a polcra. Melyek ezek?
Szójafehérje izolátum ( Soy protein isolates )
Az egyik leggyakrabban előforduló összetevő főként tejmentes, vegán szeletekben, de müzlikben, előrecsomagolt ételekben és akár még bébi ételekben is megtalálhatóak. A szójafehérje izolátum egy nem fermentált rendkívül feldolgozott változata a szójának. Ez nem az a fermentált változat, amit a japánok és a kínaiak fogyasztanak. A szójababot kémiailag úgy alakítják ki, hogy izolálja a fehérjét ezzel kiütve az szójabab többi jótékony hatását. A folyamat során olyan kémiai anyagok is vissza maradhatnak, mint az alumínium vagy a hexán. Ráadásul az USA-ban termesztett szójának a 90%-a génmódosított. A visszamaradt kémiai anyagok természetesen nincsenek jó hatással a szervezetre, főként a májra.
Maltodextrin
A következő versenyző a maltodextrin, egy mesterségesen előállított cukorszerű szénhidrát. Nagyon magas a glikémiás indexe(GI=110), még a glükózénál(GI=100) is magasabb. A glikémiás index megmutatja, hogy a szénhidrát milyen gyorsan szívódik fel, azaz milyen gyorsan emeli meg a vércukorszintet. Ez az összetevő szénhidrátként van feltüntetve(tehát ne is keresd a cukroknál), de úgy viselkedik mint a cukor.
Szukralóz
Egy mesterséges édesítőszerről van szó, amely befolyásolhatja a vércukorszintet. A szervezetben alig szívódik fel, így az emésztőrendszerünkben marad, hogy gyorsabban kiürüljön a szervezetünkből. Ennek következtében nem szívódik fel a vékonybelünkben és a vastagbélbe kerül ezáltal hatással lehet a bélflóránkra. Azaz glükóz intoleranciát válthatnak ki úgy, hogy megváltoztatja a bélben lévő mikrobákat.
Szintetikus vitaminok
Ha csomagoláson fel vannak tüntetve a különféle vitaminok, akkor megörülhetünk, hogy végre egy jó összetevő. De sajnos ezek a mesterséges vitaminok nem tartalmaznak enzimeket, nyomelemeket. A szervezetünk nem tudja úgy feldolgozni, mint a természetes vitaminokat, azaz a jótékony hatása így nem érvényesül. Keressük az olyan összetevőket, ahol a vitamin mellett fel van tüntetve, hogy a forrása zöldség vagy gyümölcs.
Cukrok
Az ilyen készítményekben sajnos rengeteg a cukor, szeletenként akár 20-30 gramm is lehet. Nem feltétlen cukor címszó alatt van feltüntetve, hanem például: kukoricaszirup, fruktóz, barna rizs szirup és a már említett maltodextrin. Ezeknek az összetevőkek a glikémiás és inzulin indexük nagyon magas.Ezek az édes szeletek proteinnel párosítva pedig nagyon megnövelhetik az inzulinszintet.
Low fat szeletek, ennek tényleg örüljünk?
A szeletek legtöbbje “low fat”, azaz nem tartalmaz egészséges zsírokat, ami hozzájárulna, hogy jóllakottan érezzük magunkat a nap folyamán. Továbbá a zsírok segítenek a zsírégetésben is. De melyek ezek az egészséges zsírok? Például avokádó olaj, olíva olaj, kókusz olaj.
Természetesen nem minden protein szelet rossz, csupán arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy az összetevőket mindenképpen vizsgáld át vásárlás előtt. Vannak olyan fehérjeszeletek, amelyek protein tartalmát növényi fehérje biztosítja. Ilyen például a Viblance protein granola szelete, ami datolyával van édesítve, továbbá tej – és gluténmentes. A szeletenkénti 10 gramm fehérje pedig a mellékízmentes borsófehérjének köszönhető. Természetesen ha te inkább a saját magad által elkészített szeletekben bízol a legjobban, akkor tégy egy próbát ezzel az egyszerű házi protein szelettel!
Csináld magad 5 összetevős házi protein szelet
Talán benned is felmerülhet a kérdés, hogy ha a fehérje szeletek többsége tele van mindenféle szintetikus, egészségre káros összetevővel, akkor mégis hogyan vigyünk be extra proteint a szervezetünkbe? Nagyon egyszerűen, házi protein szelet formájában. A következőkben mutatunk egy rendkívül egyszerű 5 összetevős fehérje szelet receptet.
Hozzávalók:
- fél csésze kókuszolaj
- 2 evőkanál édesítő (pl. eritrit)
- 1 csésze kókuszliszt és 1-2 tk őrölt lenmag/kendermag (fehérjeforrás)
- 1 csésze aprított mag/magvak
- 1 csésze csokicsepp
- 1 evőkanál vanília kivonat
- egy csipet só
Elkészítés:
- Tedd az összetevőket egy tálba és keverd őket jól össze.
- Az így kapott masszából formázz szeleteket, majd rakd egy sütőpapírral bélelt kisebb tepsire.
- Tedd fagyasztóba 3-5 percre, amíg megdermednek és már fogyaszthatod is. Hűtőben tárold, ha tovább szeretnéd eltartani tedd vissza a fagyasztóba és fogyasztás előtt 5 perccel vedd ki onnan, hogy megfelelő állagú legyen.
Ha érdekelnek az otthon is elkészíthető házi sport szeletek, akkor próbáld ki ezt a citromos kókuszos változatot is.
Viblance protein granola szeletek a tiszta növényi energiáért!
Ha inkább a kész verziók mellett döntenél, akkor kóstold meg fehérje granola szeleteinket, amikben a megfelelő fehérje mennyiséget a mellékízmentes borsó fehérje adja. Alapjuk a legfinomabb granolánk és olyan superfoodok, mint a lenmag és a chia mag. Kóstold meg a Peanut Brownie és a Peanut Caramela ízűt vagy akár mindkettőt. 😉
Források:
https://www.wellandgood.com/should-you-avoid-soy-protein-isolate/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566235/
https://www.drberg.com/blog/the-1-worst-ingredient-in-the-world-hiding-in-your-foods
https://nutritionfacts.org/video/effect-of-sucralose-splenda-on-the-microbiome/
Fotók:
saját képek