Ropogós müzlivel az egészséges mikrobiomért

Tápláld a mikrobiótádat minden reggel egy adag ROPOGÓS MÜZLIVEL!     

Írta: Nyikos Ráhel, dietetikus

A dietetikai konzultációkon egyre gyakrabban jelennek meg olyan páciensek, akik az étkezések után  puffadásra, kellemetlen teltségérzetre, lassult emésztésre panaszkodnak. Te is tapasztaltál már hasonlót?  Az ilyen típusú emésztési panaszok hátterében gyakran a mikrobiom egyensúly kóros eltolódása áll. Szerencsére van megoldás, a jól kialakított étrend helyreteszi a bélflóra balaszt és ezzel együtt a kellemetlen gyomor- és bélrendszeri tünetek is megszűnnek.

Mi az a mikrobiom és miért jó nekünk?

Mintegy százezer milliárd mikroorganizmussal élünk együtt! Ezek között vannak baktériumok, vírusok és gombák, melyek szoros kapcsolatban, szimbiózisban vannak a testünk sejtjeivel és egymással. A beleinkben élő flóra egy része védő-támogató baktérium, más részük kártékony, patogén baktérium. A “jó” és “rossz” baktériumok arányára az életmódunk, napi étrendünk függvényében is változik.

Talán nem is gondolnád, hogy védő, azaz protektív flóra mennyi létfontosságú anyagcsere folyamatban vesz részt. Nézzük meg a 3 legfontosabbat, amit a támogató baktériumoknak köszönhetünk:

  • Immunrendszerünk kialakítása, szabályozása

Immunrendszerünk 70-80 százaléka a bélrendszerben található. Az egészséges bélflórában található jótékony probiotikumok elősegítik a bélnyálkahártya felszínén található immunanyag, az IgA termelődését. Így segítik az idegen anyagok (allergének, toxinok) felismerését, gátolják a kórokozó baktériumok megtelepedését és elszaporodását. Megelőzik, hogy a bélhám elvékonyodjon és a káros anyagcseretermékek számára áteresztővé váljon.    

  • Baktériumaink, mint vitaminforrások

A bélrendszerünkben élő jótékony baktériumaink részt vesznek különféle gyulladáscsökkentő vegyületek, valamint a vitaminok közül a B12-, K2 termelésében is. A B12-vitamint a vastagbélbe bejutó rostokból, fermentáció, azaz erjedés útján képzik. A vitamin szintézist azzal fokozhatjuk, ha több rostot fogyasztunk. A B12-vitamin megfelelő, akár étrend kiegészítővel történő pótlására a növényi alapú étrendet követőknek különös tekintettel kell figyelniük, mert ők a táplálékokkal nem fedezik a szükségletüket. A kiemelt rostbevitel viszont nekik is segít!

  • Az igazi méregtelenítés nem tablettákkal, hanem a mikrobióta segítségével történik!

Az étkezések során elfogyasztott tápanyagok, rostok, vitaminok és ásványi anyagok felszívódását szintén protektív mikrobiomok segítik. A baktériumok által lebontott salak- és méreganyagok -sőt, akár gyógyszer maradványok- gyorsabban ki tudnak ürülni a testünkből, melynek köszönhetően elkerülhetjük a felhalmozódásuk miatt kialakuló kellemetlen gázosodást, székrekedést. A flóra egyensúlyának fenntartásával megelőzhetjük a különféle bélgyulladásokat, sőt, akár a béldaganatok kialakulását is.

A patikában kapható probiotikumok önmagukban nem elegendőek az egészséges emésztés fenntartásához. 

Sokan úgy gondolják, hogy a patikában kapható probiotikus készítményekből egy-egy kúra elegendő ahhoz, hogy helyreállítsák, fenntartsák vele bélflórájuk egészségét, megszüntessék vele a puffadást. Ez azonban önmagában kevés, mert ha nem “tápláljuk” jól a mikribiótákat, nem szeretnek majd “velünk együtt szimbiózisban élni” és az emésztési panaszok is  kiújulhatnak.

A kulcs a helyes táplálkozás!

A jól összeállított, rostokban gazdag, minőségi és változatos táplálkozás segít kialakítani és hosszú távon fenntartani az egészséges, nagy diverzitású, azaz változatos összetételű bélflóránkat. A mikrobiom számára a tápanyagot az úgynevezett prebiotikumok jelentik, melyek speciális szénhidrátok, növényi rostok. Természetes étrendi forrásaik a zöldségek, gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonák és a fermentált élelmiszerek.

Viblance ropogós müzli

Ha minden reggel egy tál ropogós müzlivel indítod a napodat, akkor biztos lehetsz benne, hogy a bélflórád elegendő tápanyaghoz jut!

A pozitív, bélflóra regeneráló hatás eléréséhez naponta összesen 30-40 gramm rost elfogyasztása javasolt.

A Viblance ropogós müzli 100 grammjában átlagosan 10 gramm értékes rostot tartalmaz. Egy egészséges felnőtt napi reggeli ropogós müzli adagja kb. 60 gramm, mely 6 gramm rostot tartalmaz.

A ropogós müzli fő összetevője a zab, mely nagy mennyiségben tartalmazza a béta glükán nevű vízoldékony rostot.  A vízben oldódó rostok vizes közegben megduzzadnak, gélt képeznek, ennek köszönhetően rendszeres fogyasztásuk koleszterinszint csökkentő hatású.

A béta glükán szelektíven elősegíti a számunkra kedvező hatású Lactobacillusok és a bifidobaktériumok szaporodását és a rövid láncú zsírsavak termelését is.

fitt müzli

A Viblance ropogós müzli nemcsak a zabpehelytől különlegesek

Az összetevők között a zabpehely mellett megtaláljuk többek között a puffasztott kölest, puffasztott quinoát, lenmagpelyhet, kókuszpelyhet, melyek rostban, magnéziumban és antioxidánsokban bővelkednek. Ezek mind hozzájárulnak a bélflóra egyensúly megtartásához, így az immunrendszert is jótékonyan támogatják. 

Turbózd fel még jobban a reggelid, a mikroflórád is imádni fogja!

Ha a maximumot szeretnéd kihozni a reggeli ropogós müzliből, akkor egészítsd ki minden nap más szezonális friss gyümölccsel! Minél színesebb ételed, annál gazdagabb antioxidáns hatású növényi színanyagokban, azaz polifenol vegyületekben. Ráadásul a rostbeviteled is növelik, hiszen a gyümölcsök is tartalmaznak szolubilis rostot. Igaz, nem béta glükánt, mint a zabpehely, hanem a pektin nevű vízoldékony prebiotikus rostot.

Utolsó lépésként önts hozzá változatosan növényi natúr joghurtot, cukormentes növényi italt, fermentált növényi krémet. Az említett erjesztett termékek maguk is gazdagok olyan jó baktériumokban, melyeket a saját protektív flóránk is tartalmaz. 

viblance ropogós müzli

Ha eddig nem ettél elegendő rostot, akkor lassan, fokozatosan építsd be az étrendedbe

Előfordulhat, hogy valaki nem szokott hozzá az egészséges mennyiségű rost fogyasztásához. Ilyen esetben a sok rost eleinte panaszokat okozhat.

A másik oka a puffadásnak, ha a bélflóránk már nagyon rossz állapotban van. Ez esetben  a rostokat nem tudja megfelelően lebontani, hasznosítani. Ennek oka lehet többek között a stresszes életmód, a hosszan tartó vagy visszatérő antibiotikum kúra, az egyoldalú étrend vagy a szélsőséges diéta, illetve a gyulladásos bélbetegségek.

Ha ilyet tapasztalsz, fel a fejjel! Az a megoldás, hogy lassan, fokozatosan vezesd vissza a rostokat a mindennapi étrendedbe. Mind az elfogyasztott mennyiséget, mind a magas rosttartalmú ételek fogyasztásának gyakoriságát lépésről lépésre növeld. Ez akár heteket is jelenthet, attól függően, mennyire szokott el a szervezeted a rostoktól vagy mennyire tolódott el a bélflórád a kártékony baktériumok irányba. Hidd el, megtérül az életmódváltásba fektetett energia, egyre javul majd az emésztésed és a bélflórád is meghálálja a kitartásod.

Ha egyedül nem megy, érdemes dietetikus szakember segítségét igénybe venned.  

Egyél napi rendszerességgel ropogós müzlit friss gyümölccsel és fermentált tejtermékkel vagy növényi krémmel,  és nem lesz szükséged ismétlődő a  probiotikum kúrákra. Garantált a jó emésztés, a puffadás mentes lapos has köszönhetően az egészséges, kiegyensúlyozott bélflórának.


Nyikos Ráhel dietetikus vagyok.  2013-ban diplomáztam a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán. Több év kórházi gyakorlattal a hátam mögött 2018-ban elindítottam saját vállalkozásomat, a Tudatos Diétát. Egyénre szabottan segítek hosszú távon is tartható, egészségmegőrző életmód kialakításában, testsúlycsökkentő étrendek vagy speciális gyógyterápiás diéták összeállításában. Szívügyem a fenntartható táplálkozás. Imádom az édességet, de fontos, hogy egészséges alternatívát válasszak. A Viblance termékei és a cég szemlélete pont ilyenek; természetes, transzparens, egészséges, finom. Örömmel fogyasztom, és ajánlom mindenkinek!

Viblance dietetikus

 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Shopping Cart
Scroll to Top

Legfrissebb hírek és receptek

Valuta

Nyelv

0