Protein szelet- fogyaszd vagy készítsd házilag!

A fehérjeszeletek népszerű snackek, amik praktikus és kényelmes táplálékforrások lehetnek mindenki számára.
A boltok polcain rengeteg féle és márkájú protein szeletet találhatunk, azonban érdemes alaposan megnézni az összetevőket és ezek alapján tudatosan kiválasztani a számunkra megfelelőt. 

Cikkünkben annak járunk utána, hogy a protein szeletek egészségesek- e, milyen előnyöket nyújtanak számunkra, mi alapján válasszunk jó fehérjeszeletet és hogyan tudjuk könnyen beépíteni a mindennapjainkba. Akár házi sport szeletként is elkészíthetjük, saját ízvilágunknak megfelelően.

Miért érdemes fehérjét fogyasztanunk?

A fehérje fogyasztásával a jóllakottság érzését hosszabb ideig fenn tudjuk tartani. Számos egészségügyi előnnyel járhat, például az izomtömeg növelésében is hatékony segítséget jelenthet. Kutatásokban is kimutatták, hogy a magas fehérjetartalmú étrend hosszú távú előnyökkel járhat a fogyás és az egészséges anyagcsere szempontjából. Akik több fehérjét fogyasztanak, jobb csontozattal rendelkeznek, náluk a csontritkulás is kisebb mértékben fordulhat elő. A napi magas fehérjebevitel felgyorsíthatja az anyagcserét, így több kalóriát égethet el a nap folyamán. Esetleges sérülés után gyorsabb felépülésre van lehetőség a magasabb fehérje bevitel során.

Ennek egyik praktikus és kényelmes formája lehet, ha szeletben fogyasztjuk el, egyfajta nassolnivalóként, snackként, de itt sem mindegy, hogy milyet választunk.

Mire figyeljünk oda, ha protein szeletet választunk?

A fehérje és egyéb tápanyag bevitel gyors formáját képviseli, az aktív életmódot folytatók körében. 

A fehérjeforrások is változóak. Bizonyos szeletek tejet, tejfehérjét (pl. kazein, tejsavó), joghurt port tartalmaznak, mások növényi eredetű forrásokat használnak fel (pl. barna rizst, borsót vagy szóját). Vannak olyan szeletek, amelyek tojásfehérjét tartalmaznak, más protein szeletek jobban a magvakra, diófélékre koncentrálnak alapanyagként.
Sajnos a legtöbb ilyen szelet nagy mennyiségben tartalmaz hozzáadott cukrot illetve édesítőszereket.

Néhány boltot végig járva megnéztük, milyen fehérje szeletek kaphatók, miket tartalmaznak, és mit nézzetek meg a címkén, ha jót szeretnétek választani.

Az összetevőket tekintve kiemelünk nektek néhányat, amire érdemes jobban odafigyelni és inkább visszatenni a polcra és másikat választani helyette.

  • emulgeálószer

Az emulgeálószerek élelmiszer adalékanyagok, amelyek elősegítik az élelmiszerek összetevőinek egyben tartását. Állag javítására szolgálnak, főként édességekben használják. Elhízáshoz és cukorbetegség kialakulásához is vezethetnek.

  • szójalecitin

Ha te is elolvasod a megvásárolandó termék címkéjét, akkor valószínűleg már találkoztál a szójalecitin felirattal.  Az egyik legelterjedtebb élelmiszer adalékanyag. Többnyire veszélytelen, azonban a szóját tartalmazó termék összetevőknél érdemes óvatosnak lenni. Erre érzékenyeknél allergiás reakciót válthat ki.

  • térfogatnövelő szer

Olyan, nem tápanyag- adalékanyagok, amelyek az élelmiszerek tömegét növelik anélkül, hogy befolyással lenne az ízére. Készételekben, desszertekben fordulnak elő. Elsődleges célja a táplálék térfogatának növelése. Ezek az anyagok gázt szabadítanak fel és levegőssé teszik vele a táplálék szerkezetét. Az adalékot tartalmazó élelmiszerek nagyobb méretűek, csekélyebb súlyuk van, ezért fordulhat elő, hogy amikor azt várod, hogy eltelít energiával, csalódnod kell. Gyakran még éhesebb leszel.

  • polidextróz

Alacsony kalóriatartalmú tömegnövelő szer, melyet számos élelmiszeripari termék előállításában alkalmaznak. A rosttartalom növelésére használják, cukor helyettesítőként, emellett kalória csökkentésére is alkalmas lehet. Előfordulhat, hogy puffadást okoznak.

Mennyi fehérjét tartalmazzon egy szelet?

A fehérjetartalom tekintetében kutatásunk szerint 100 g-ban 30- 50 g közötti fehérje található, emellett ropogós fehérjetextúrákkal biztosítják a szeletben az elegendő fehérjét. A fehérje szeletek elsődleges funkciója, hogy fehérjét tartalmaznak. Azonban sokan elmaradnak ettől.  Olyan szeleteket keress, amely több, mint 5 gramm fehérjét tartalmaz, mivel az edzés után segít az izmok helyreállításában és tovább biztosítja a jóllakottság érzését.

A fehérjeszeletek édesítése

A szeletek édesítését többnyire valamilyen édesítőszerekkel biztosítják.

  • szukralóz  

A szukralóz mesterséges édesítőszer, a cukornál kb. 600 – szor édesebb és befolyásolhatja a vércukorszintet. Az emberi test nem igazán hasznosítja. Nem szívódik fel a vékonybélben és a vastagbélbe kerülve hatással lehet a bélflórára

  • maltit

A cukoralkoholhoz tartozik, édes ízű, de nem annyira, mint a cukor. A szervezetben nem emésztődik meg teljesen. Általában cukorpótlóként használják, amely lassabb vércukor- és inzulinszint emelkedést okoz, mint a szacharóz. Azok a termékek, amelyben a malitot felhasználják édesítőszerként, „cukormentesnek” nevezhető, azonban így is befolyásolhatja a vércukorszintet. 

Mivel egyes fehérjeszeletek édesek, az elfogyasztásával nem biztos, hogy azt a hatást érjük el, amiért fogyasztjuk. Legyünk mindig körültekintőek.
De mégis honnan tudhatjuk, hogy melyik szelet a legjobb?

Milyen a jó fehérjeszelet?

Ezeket a  szempontokat érdemes figyelembe venni a fehérjeszelet választásánál

  • Azok a szeletek, amelyekben nagyobb mennyiségben szerepel szénhidrát, mint fehérje, elsősorban az energia feltöltéshez vagy a regenerációs időszakban nassolnivalóként funkcionálnak.
  • Azon protein szeletek, amelyek nagy mennyiségű fehérjét tartalmaznak (20 gr vs. 7 gr) azok számára kiváló, akik megerőltető testmozgást végeznek illetve nehéz súlyzós edzéseket.

  • Mi a cél? Ha csak rágcsálnivalót keresel, akkor egy alacsonyabb kalóriatartalmú cukormentes sportszeletet válassz magadnak.

Arra figyeljünk, miért szeretnénk fehérje szeletet fogyasztani! Legjobb útmutató a címke, amit mindig olvassunk el.

  • Egyszerű összetevőkből válasszunk: cukorból legfeljebb 6-8 grammot, rostból 6 grammot tartalmazzon. Ez a rostmennyiség hosszabb ideig segít fenntartani a teltségérzetet. Ha csak nassolásra szánjuk, akkor adagonként 140-200 kalória a nők számára, 170-300 kalória az ideális a férfiak számára. Keress olyan szeletet, amely nem tartalmaz transz- vagy telített zsírokat.

Kutatásunkkal arra szeretnénk felhívni a figyelmeteket, hogy bármilyen protein szelet mellett is teszitek le a voksotokat, mindenképpen vizsgáljátok meg alaposan az összetevőket vásárlás előtt.

Ismerkedj meg a Viblance szeletekkel!

A Viblance granola és protein szeletek megfelelnek a fent olvasott kritériumoknak, mert semmiféle feldolgozott alapanyagot  nem tartalmaznak. Valódi és minimálisan feldolgozott összetevői által maximalizálja a szervezetedbe jutó tápanyagok mennyiségét. Nem találhatók benne olcsó szirupok sem, a selymes textúrát kiváló minőségű magkrémekből nyerik: kesukrém és földimogyoróvajból.

vegán protein granola szelet

  • 20% növényi fehérjét tartalmaznak, mindezt a legtöbb fehérjeszelettől eltérően mellékíz nélkül. A fehérje forrás nem tejsavófehérjéből származik, mint a legtöbb szeletnél, hanem borsófehérjéből.
  • Olyan Superfoodokban gazdagok, mint lenmag, napraforgómag, chiamag
  • Hozzáadott cukor nélkül készül, édességéről a puha bio datolya gondoskodik, nem pedig maltitiszirup.
  • Prémium földimogyoróvajjal készül– glükóz szirup vagy méz helyett ezt használjuk kötőanyagként
  • Gluténmentes, vegán
  • Nulla aroma, nulla ízfokozó, nulla adalék


Ha kedvet kaptál, akkor tedd a táskádba a Viblance protein szeletet vagy készíts házi fehérjeszelet! 

Házi fehérje szelet

Könnyedén és egyszerűen otthon is megcsinálhatod saját protein szeletedet, akár a következő recept segítségével.

Citromos-kókuszos házi protein szelet

energiaszelet

Citromos réteg

Málnás chia lekvár

  • 175 g fagyasztott málna
  • 30 ml víz
  • 1 ek citromlé
  • 2 ek juharszirup
  • 4 ek chia mag 

Kókuszos réteg

  • 200 g kókuszkrém
  • 40 g kókuszreszelék
  • 30 g juharszirup
  • ¼ tk vanília por
  • 1 csipet só
  • 250 g étcsoki

Elkészítés

  1. Először elkészítjük a málnás chia lekvárt, ehhez tegyük egy edénybe a málnát és a vizet, majd kezdjük el közepes lángon melegíteni, eközben törjük össze villával vagy krumplinyomóval a málnát. Amikor elkezd forrni, tegyük hozzá a juharszirupot, citromlevet és a chia magot és hagyjuk még 2-3 percig forrni kis lángon (közben keverjük meg párszor). Végül vegyük le a tűzről és hagyjuk kicsit kihűlni.
  2. Míg hűl a lekvár, elkészítjük a citromos réteget. Tegyük az összes hozzávalót egy keverőtálba és keverjük össze egy kanállal vagy használhatjuk a kezünket is, hogy egy kissé ragadós massza legyen belőle.
  3. Nyomkodjuk el egy sütőpapírral bélelt kis tepsiben, majd kenjük rá a málna lekvárt és helyezzük a fagyasztóba.
  4. A kókuszos réteghez tegyünk mindent egy tálba és keverjük el jól, majd öntsük rá a málnás rétegre és helyezzük újra fagyasztóba éjszakára. 
  5. Majd szeleteljük fel és tegyük vissza a fagyasztóba, amíg megolvasztjuk a csokit. Végül mártsuk bele az olvasztott csokiba és helyezzük vissza a fagyasztóba. (Fogyasztás előtt 20 perccel vegyük ki a fagyasztóból)

 

A fehérjeszelet belefér az egészséges étrendbe. Kiváló gyors nassolnivaló akár útközben is. A lényeg, hogy gondosan válasszuk ki, melyiket is szeretnénk fogyasztani. Egészséges nassolást!

 

Forrás:

https://intermountainhealthcare.org/blogs/topics/live-well/2017/11/how-to-pick-the-right-protein-bar/

Képek: 

https://www.freepik.com/

 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Shopping Cart
Scroll to Top

Legfrissebb hírek és receptek

Valuta

Nyelv

0