Még a csapból is az folyik, mennyire fontos a szervezetünknek a megfelelő folyadékbevitel. Víz nélkül nem is tudnánk élni, vagy mégis?
Te próbáltad már? Mire figyeljünk oda a víz fogyasztásakor? Mennyit igyunk? Milyen vizet igyunk: palackozottat, üvegeset, vízszűrő segítségével oldjuk meg a napi vízfogyasztást, vagy csapvizet igyunk? Ezekre próbál rávilágítani Tamara Hew Butler amerikai kutató ebben a tanulmányában.
A víz az élet alapja
A vizet számtalan módon megtaláljuk a környezetünkben, viszont nem mindegy, melyik részén vagyunk a Földnek. A Föld jelentős részét, mintegy 71%-át víz borítja. A vízkészlet legnagyobb területét az óceánok és tengerek teszik ki, amik magas sótartalmuk miatt közvetlenül nem alkalmasak az ivóvíz fogyasztására. Édesvizeink mennyisége a Föld csupán 3%-a, aminek nagy része a Sarki jégtakarókban található – így ami ténylegesen rendelkezésünkre áll, az nagyon csekély.
Te hogy használod a vizet?
„A víz a legféltettebb kincsünk.” – sokszor hangzik el ez a mondat. Azonban számos, olyan anyag megtalálható már vizeinkben, amik károsíthatják a víz minőségét, vagy akár szennyezetté is tehetik. A helyzet az, hogy ez egyre gyakoribb jelenségnek számít világviszonylatban, viszont tehetünk ellene.
Egyre több helyen kezdik el betiltani a palackozott vizet
„Be kellene menni a boltba vízért.” „Ó, az irodában hagytam a kulacsom.” „Sokkal jobb és kellemesebb inni üvegből.” „Te is külön gyűjtöd?” „Olyan lágy és friss.” Ismerősen csengenek ezek a mondatok? Számtalan lehetőség van arra miként, hogyan vigyük be a napi szükséges mennyiséget. Ha a palackozott víz vásárlása mellett döntünk, akkor növelhetjük a műanyag hulladékok arányát.
A San Francisco-i Nemzetközi reptéren betiltották az egyszer használatos palackokat: megszűnt az üzletekben a műanyag termékek forgalmazása. Ennek a lépésnek a része, hogy 2016-ban elindítottak egy új stratégiát, egy úgynevezett „ötéves tervet”. A céljuk az volt, hogy a lehető legkevesebb műanyag termék kerüljön a polcokra. A reptéren kialakítottak közel 100 kulacs töltő kutat, lehetőséget biztosítva a könnyen hozzáférhető, gazdaságos, és környezetkímélő folyadékpótláshoz. Ez a változtatás rávilágít arra, hogy célszerűbb eltávolítani az egyszer használatos palackokat.
A legjobb minőségű a víztisztító géppel szűrt víz
Ha a szűrt vizet preferálod, akkor az ozmózisos szűrőrendszer alkalmas lehet erre, így kémiai anyagoktól mentes lesz. Ez a berendezés úgynevezett visszasózóval működik, amely pótolja a szűrés során kivont ásványi sókat – ezzel a megoldással a víz tiszta lesz, íze pedig kellemessé válik.
Mennyi vizet fogyasszunk naponta?
Öntsünk tiszta vizet a pohárba! Az aktivitásunkat meghatározza a napi folyadék fogyasztásunk, ezért érdemes odafigyelni arra, hogy elegendő mennyiséget igyunk: A National Academies of Sciences, Engineering and Medicine ajánlása szerint nőknek átlagosan 2-3 liter (kb. 10-11 pohár), férfiaknak pedig 3-4 liter (15-16 pohár) a javasolt. Ez természetesen változhat, egyénenként eltérhet. Függhet attól, milyen fizikai aktivitást végzünk, vagy milyen gyakran sportolunk, illetve milyen testsúllyal rendelkezünk. Sportoláskor emeljük a mennyiséget 3-4 literre: edzés közben is javasolt pótolni az izzadság által eltávozott testnedvet, ez folyadékvesztésnek minősül. Sportolás után 1/1,5 liter folyadékot érdemes bevinni.
A túl sok víz fogyasztása veszélyes is lehet
A víz valóban az élet lényeges eleme. A kutatók, orvosok, táplálkozási szakértők egy dologban biztosan egyetértenek: a dehidratáltság veszélyes, és megfelelő folyadékfogyasztással ez elkerülhető. Ám a túl sok víz ivása sem tesz jót, idővel húgyhólyag – megnagyobbodáshoz, vese zavarokhoz és egyéb problémákhoz is vezethet. Több esettanulmány kimutatta, hogy egészséges embereknek, akik túl sok vizet ittak, idővel megduzzadt a veséjük, húgyutaik megsérültek. A hosszú élettartam és elegendő vízfogyasztás kérdése a szakértők számára is „megfoghatatlan”.
„A vizelet olyan salakanyag, amely segít a szervezetben egyensúlyban tartani a nátrium- és más elektrolitok szintjét. Aki állandóan WC-re jár és tiszta a vizelete, az azt jelzi, több vizet iszik, mint amennyit szervezete fel tud használni, ezért arra kényszeríti, hogy ürítsen a homeosztázis (belső egyensúly) fenntartása érdekében. “Nem valószínűsíthető a probléma rövid távon, de ha éveken vagy évtizedeken keresztül nem figyelünk erre, akkor a későbbiekben komoly betegségek alakulhatnak ki szövődményként” – említi tanulmányában Tamara Hew Butler, a michigani Wayne State University edzés élettanának docense.
Mennyi vizet kell inni, az optimális egészség érdekében?
„Mítosz a 8 pohár vízről.” – erre világít rá Dr. Eric Berg.
- Testünknek nagy része nem vízzel van tele, hanem elektrolitokkal, ásványi anyagokkal, kálciummal, nátriummal, káliummal és még sok más anyaggal.
- A testünk tudja, mikor vagyunk éhesek, szomjasak, mikor fázunk, mikor van melegünk, stb.
- A víz nem fogyaszt.
- A zsír vízben nem oldódik.
- A víz nem mossa ki a méreganyagokat, azok mind zsírban oldódnak.
- A száraz bőrt nem hidratálja a víz.
- Akik sok vizet isznak, dehidratáltak lehetnek.
- Kimossa a szervezetből az elektrolitokat a túl sok víz.
- A sejtek megduzzadnak az elektrolitok hiányától az agyban.
- A máj is megnagyobbodhat.
- Rosszullétek fordulhatnak elő.
- A szervezet alkalmazkodik ahhoz, mennyit iszol egy nap.
- Akkor igyál, ha szomjas vagy.
Hogyan varázsold színesebbé a szürke hétköznapokat? 5 tuti tipp, hogy ne und meg a vizet!
Ízesített, édes, savanyú, fűszeres, gyümölcsös ízvilággal feldobhatod vized tartalmát.
Kedvenc kulacsodra lesz szükséged és néhány hozzávalóra:
- Alma – fahéj
- Körte – gyömbér
- Szőlő – szeder
- Málna – menta
- Sárgadinnye – szőlő
Nincs más dolgod, csak alaposan megmosni, és felvágni tetszőleges nagyságúra a gyümölcsöket és ízlés szerint hozzáadni a különböző fűszereket és végül a vizet.
Összefoglalva talán kimondhatjuk, hogy víz nélkül nincs élet. Kellő odafigyeléssel és tudatossággal számtalan betegséget előzhetünk meg, legyünk tehát tudatosak és vegyük észre, ha testünk jelez!
Források:
https://www.livekindly.com/san-francisco-airport-just-banned-plastic-water-bottles/https://elemental.medium.com/can-you-drink-too-much-water-eaeec7d52ee7
Why Drinking 8 Glasses of Water Per Day is a Myth – Dr. Berg Explains https://www.youtube.com/watch?v=ae4wZ79GzGU
https://unsplash.com/photos/aO1jND20GHA
https://unsplash.com/photos/UDqVWLDiJXg