Így készíts házi granolát!

Így készíts otthon egészséges, ropogós granolát reggelire!

Aki odafigyel az egészséges étkezésre, az tudja, hogy minőségi bolti granolát találni nagyon nehéz. Éppen ezért, a készen kapható finom és mindenmentes granola mellett, a házi granola receptek is keresettek. A Viblance-nél évek óta készítünk kézműves keretek között egészséges granolát, melyek megalkotásakor elsődleges szempont volt, hogy ne csak finom, de tápláló is legyen. Olyan alapanyagokból alkottuk meg a különböző ízeket, melyek bármelyikőnk konyhájában fellelhetőek.

 

“Ha jobban eszünk, jobban leszünk

Olyan ételeket eszünk és készítünk, amik nemcsak a testünket, a lelkünket is táplálják. Szeretnénk neked is segíteni, és megmutatni, hogy egészségesen étkezni nem nehéz. Ezért osztjuk meg veled a tapasztalatainkat és a házi granola receptünket.

Olvass tovább, és ismerd meg közelebbről a granola sztorit, aztán készítsd el otthon életed legfinomabb ropogós reggelijét! Ha netán most nincs időd mindent végigpörgetni, akkor töltsd le most az ingyenes receptkönyvünket, amelyben a klasszikus granola recepten túl 4 másik izgalmas ízvariációt és praktikus tanácsokat gyűjtöttünk össze. Tudj meg mindent a sütési technikákról, a különböző édesítési módszerekről és ismerd meg a kakaós, mogyoróvajas és a többi izgalmas granola receptünket is!

Töltsd le az INGYENES

Granola Receptkönyvet!

5 egészséges gluténmentes és hozzáadott cukormentes granola recept + hasznos tanácsok a sütéshez

 

A granola története

A történet 1863-ra nyúlik vissza, amikor az egészséges életmód egyik úttörője, Dr. James C. Jackson úgy gondolta, hogy a betegségek kialakulása a táplálkozásra vezethető vissza. Ezért elkezdett kísérletezni valami egészségessel, amikor graham lisztet sütött ropogósra. Így alkotta meg a keveréket, amit granulának (granulátum) nevezett, és ami segítette a betegeinek gyógyulását. Ez az étel lett a Viblance granolának és a legtöbb müzlinek az őse. 

Jó-jó, de mi az a granola? 

Ropogós, sütőben sült zabpehely, magvak, diófélék, fűszerek és természetes juharszirup vagy agavé szirup keveréke. Mondhatni, egy prémium kategóriás reggeli, ami Magyarországon csak most kezd igazán elterjedni, de világszerte már évtizedek óta népszerű, akár desszert vagy nasi formájában. 

granola recept

Müzli vs. valódi granola

A “sült müzli” kifejezés csak egy rövid definíció. Az igazi granola valójában több, mint gabonák és magvak keverékének sült verziója. A valódi granola, attól más, mint a nyers müzli, hogy sütés közben a természetes édesítők (nálunk juharszirup, bio agávészirup vagy kókusznektár) karamellizálódnak a zabszemeken és a magvakon, ami egy teljesen új minőséget és textúrát eredményez. Továbbá az igazi granola krémességét a leheletnyi extra szűz olívaolaj vagy kókuszolaj adja.

Miért jó a granola?

Jó minőségű összetevők

granola recept

A granola fő összetevője a nagyszemű zabpehely, ami az egyik legértékesebb, legtápanyagdúsabb gabona. A zabnak számtalan jótékony tulajdonsága van: antioxidánsokban, fehérjében, ásványi anyagokban gazdag. Kiváló kálium-, kalcium-, vas-, foszfor-, cink- és magnézium forrás, és magas az E- és B-vitamin tartalma. Alacsony a glikémiás indexe, a béta-glükán tartalma pedig elősegíti a vér koleszterinszintjének optimális szinten tartását, ezáltal hozzájárul az egészséges szív-és érrendszerhez. Kiváló rostforrás, az emésztés serkentésére is jó hatással van, sok időre eltelít, így fogyasztása után nem leszel egy-két óra múlva éhes. Ehhez hozzájárul a száraz összetevők másik fontos halmaza, az olajos magvak és diófélék keveréke. Ezek látják el extra ásványi anyagokkal a granolánkat, valamint esszenciális zsírtartalmuk miatt krémes textúrát kölcsönöznek neki. Ugyan a zabpehelynek már önmagában magas a fehérjetartalma (100 grammjában 13,2 g fehérje található), de az olajos magvak még tovább emelik a proteinszintjét. Összességében tehát elmondható, hogy a granola az egyik legtápanyagdúsabb növényi reggeli, ami emellett finom is.

Reggeli, desszert vagy edzés előtti étkezés

Reggelire 30-60 gramm granola fogyasztását javasoljuk, amit kombinálhatunk (növényi) tejjel, joghurttal, gyümölcsturmixszal vagy protein shake-kel. Ha rendszeresen sportolsz, kipróbálhatod edzés előtti étkezésként is, hogy garantáltan legyen elég erőd és energiád. Fontos azonban, hogy közvetlen edzés előtt semmiképp ne egyél, inkább 1-2 órával korábbra időzítsd az étkezést. Ha inkább sportolás után szeretnél granolázni, akkor is jól döntesz, ugyanis a glikogénraktárak visszatöltése nagyon fontos (főleg állóképességi sportok esetében).
Mindezen felül javasoljuk, hogy ha még nem tetted, próbáld ki önmagában fogyasztva is! Szuper alternatíva, ha rád tör az édességvágy, de valami táplálót szeretnél enni, valamint mértékkel fogyasztva az esti film mellé is jól tud jönni egy kis egészséges ropogtatnivaló. 

granola recept

A GRANOLA ÖSSZETEVŐI

Ahogy arról már szó volt, a granola több, mint sült müzli. Nézzük, milyen 4 fő összetevőből áll:

1. Száraz mix

A granola alapja a zabpehely, amiből a nagyszemű változat a legjobb erre a célra. Ehhez keverjük hozzá az olajos magvak különböző típusait és variácóit, melyeknek csak a képzeletünk szabhat határt. Ha tápanyagdúsabb, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag granolát szeretnénk, akkor növelhetjük az olajos magvak arányát, viszont ebben az esetben számítsunk rá, hogy a kész granolánknak magasabb lesz a kalóriatartalma. A száraz alapanyagokhoz adhatunk még puffasztott quinoát, kölest vagy rizst.

granola recept

2. Nedves mix

Azaz, a “massza”, ami a granola valódi ropogósságát és ízét adja. A hagyományos granola mézzel készül, viszont mi ezt bio agavé szirupra, juharszirupra és/vagy kókuszvirágnektárra cseréltük, hogy teljesen vegán terméket készítsünk. Ehhez jön a kókuszolaj vagy olívaolaj, és az így kapott folyadék fog szépen karamellizálódni és rásülni a granolára. A méz vagy agavé szirup adja meg a granola édességét, a kókuszvirágnektár és juharszirup pedig a karamellás ízért felel. Ha édesebb ízt szeretnél, bátran kísérletezz az arányokkal, pl. adj 10 grammal több agavé szirupot a mixhez. Viszont figyelj rá, hogy ha növeled a nedves anyagok mennyiségét, akkor kicsit több ideig kell majd sütnöd a granoládat.

3. Feltétek

Jöhetnek a kedvenc feltéteid! Bármiféle aszalt gyümölcs és liofilizált gyümölcs kerülhet bele, legyen az áfonya, eper, málna, almaszirom, goji bogyó, mazsola, datolya, szárított mangó és még sorolhatnánk. A gyümölcsökön felül adj hozzá egy kis kókuszchipset, kakaóbab töretet, vagy a kedvenc csokidból néhány kockát. Minél több a topping, annál nagyobb adag granolád lesz. De vigyázz, az arányokra érdemes figyelni, különben egyszer majd azon kapod magad, hogy diákcsemegét készítettél granola helyett! 😛 

4. Fűszerek

Kész vagy az alapokkal, de a valódi játék csak most jön. Fűszerek nélkül nincs meg az a “plusz”, és az összes tepsi granolád ugyanolyan ízű lesz. A fűszerekkel teszed igazán egyedivé és felejthetetlenné az élményt.
A fahéj mindig jó alapnak bizonyul, de nekünk van néhány bónusz tippünk is: egy kis szerecsendió, szegfűszeg vagy kardamom igazi csodát tud művelni a mixszel. Próbálj ki olyat is, amit elsőre talán merésznek gondolsz, hidd el, hogy granolával működik.

Sütés után frissen, melegen már fogyasztható is, de légmentes üvegben hónapokig eláll. Ha szeretnél te is házi granolát készíteni, görgess lejjebb és töltsd le a receptfüzetet!

legfinomabb granola

 

Kész granolát keresel? Jó helyen jársz!

Nézz körül a Viblance webshopjában, ahol már elkészítettük neked a legfinomabb granolákat.

6 íz közül választhatsz:

  • Pekándiós granola
  • Kakaós granola
  • Cocoberry granola
  • Mogyorókrémes granola (Granella)
  • Mézeskalácsos granola
  • Csokoládés kávé vörösáfonyával és kesudióval

házi granola

Ne maradj le!

Töltsd le az ingyenes granola receptkönyvet!

Kattintsd ide a letöltéshez!

 


Gyakori kérdések

Hány gramm granola felel meg egy adagnak? 

Attól függően, hogy mivel fogyasztjuk, granoláinkból 30-60 grammot javasolunk egy étkezésre.

Mennyi ideig tartható el a házi granola?

Száraz, hűvös helyen, légmentes záródó üvegben tárolva körülbelül 6 hónapig őrzi meg minőségét. 

Mit csináljak, ha a granola elvesztette a roppanósságát? 

Ha a granolát több időre a levegőn hagyod, megszívja magát nedvességggel. A megoldás, hogy egy légmentesen záródó üvegben hűtőbe teszed min. 1 órára. A természetes cukor ezáltal újra kristályosodik és visszaadja a granola ropogós állagát. 

Gluténmentes-e a granola?

Ez attól függ, hogyan készíted. Készítheted sima zabpehelyből is, de cöliákia esetén figyelj oda, hogy minden összetevő garantáltan gluténmentes legyen. A granola mixünk gluténmentes.

 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Shopping Cart
Scroll to Top

Legfrissebb hírek és receptek

0