Eddig csak szemezgettél a napraforgómaggal? Most kiderül miért érdemes fogyasztanod!

Biztos te is hallottál már az olajos magvak egészségre gyakorolt jótékony hatásairól. Amellett, hogy tele vannak egészséges zsírokkal, növényi fehérjében, vitaminokban és ásványi anyagokban is bővelkednek. Ebben a cikkünkben a napraforgómagot ismerjük meg közelebbről.

  • Amit a napraforgómagról eddig nem tudtál…
  • Hoztunk néhány tippet, hogy hogyan építsük be az étrendünkbe könnyedén, játékosan
  • Mire érdemes figyelnünk, ha napraforgómagot vásárolunk?
  • Recept ötletek! – Készíts napraforgóvajat vagy zöldfűszeres napraforgó pástétomot és élvezd az olajos mag jótékony hatásait!

napraforgómag

A napraforgómag 6 figyelemre méltó hatása, amiről lehet még sosem hallottál

1. Kiváló növényi fehérjeforrás 

Az olajos magvakhoz hűen a szotyola is nagy részben zsírból áll, azonban tápláló növényi fehérjékben is bővelkedik. Egy marék magban kb. 5g fehérje található.

2. Természetes E-vitamin forrás

A napraforgómag egyik fő előnye a rendkívül magas E-vitamin tartalom, amely a többi olajos maghoz képest kiemelkedő. A szépségápolásban az egészséges, ragyogó bőr elengedhetetlen összetevője, azonban szervezetünket belülről támogatva is csodákra képes. Antioxidáns hatása révén az immunrendszer támogatásában fontos szerepet játszik. LA Yochum és munkatársai kutatást végeztek, ahol a stroke okozta halálesetek, valamint az E-vitamin fogyasztás kapcsolatát vizsgálták posztmenopauzás nők körében. A felmérésből kiderült, hogy a természetes úton, élelmiszerekből bevitt E-vitaminban gazdag étrend jelentős mértékben csökkentette a stroke kialakulásának kockázatát, ellenben az étrendkiegészítőkből származó E-vitaminnal.

Tudtad, hogy 45 gramm napraforgómag (kb. egy maréknyi) biztosítja a napi E-vitamin szükségletet?

3. Gyulladáscsökkentő hatású

A magban természetes formában előforduló flavonoidok, illetve antioxidánsok bizonyítottan segítenek a szervezetben zajló krónikus gyulladásos folyamatok csökkentésében, mint például a rheumatoid arthritis betegségben vagy akár az ízületi porckopásban.

4. Segít a koleszterinszint csökkentésében és a magas vérnyomás kezelésében

A napraforgómagban található élelmi rostok, olajsav, linolsav, fitoszterolok és E-vitaminnak köszönhetően részt vesz a koleszterinszint és a magas vérnyomás csökkentésében. Számos kutatás kimutatta, hogy napi egy maréknyi olajos mag fogyasztása, közöttük a napraforgómag is, pozitívan támogatja a szívműködést és normalizálja a koleszterinszintet az LDL, azaz a „rossz koleszterin” csökkentésével.

5. Erősíti az immunrendszert

Az őszi, téli időszakban különösen fontos az immunrendszerünk támogatása, nos a napraforgómag ebben is segítségünkre lehet. Számos ásványi anyag és nyomelem található meg ebben az aprócska magban, közöttük az antioxidáns tulajdonsággal bíró szelén és cink, illetve E-vitamin, amellyel együtt természetes úton erősítik immunrendszerünket. Mindezek mellett a betegségek kialakulásában szerepet játszó káros szabadgyökök ellen is védelmet biztosítanak.

6. Növeli a szerotonin, azaz a boldogsághormon szintjét

Egy kínai felmérésben a napraforgómag antidepresszáns hatását tanulmányozták krónikus depresszióban lévő egereken, amelyhez a kutatók napraforgómagban gazdag étrendet alkalmaztak 7 héten keresztül. A kapott eredmények azt mutatták, hogy a napraforgómag megakadályozza a depresszió kialakulását. A szotyola egy bizonyos triptofán nevű fehérjében gazdag, amely fokozza a szerotonin mennyiségét a szervezetünkben, ezáltal természetes úton jobb kedvre derít bennünket. A szerotonint szokás boldogsághormonnak is nevezni, ugyanis fontos szerepet játszik többek között a hangulatunk szabályozásában, így tehát a stresszkezelésben is segítségünkre lehet.

Tippek, hogyan illesszük be az étrendünkbe

  • A krémlevesek, tészták, saláták, szendvicsek tetejét hintsük meg vele!
  • Dúsítsuk fel ezzel a fehérjedús maggal a reggeli zabkásánkat vagy müzlinket!
  • Készítsünk humuszt házilag és a szezámmag egy részét helyettesítsük napraforgómaggal!
  • Dobjuk fel vele alkalmanként az otthon készített pestot fenyőmag helyett!
  • Kísérletezzünk vegán napraforgókrémmel, avagy szotyipástétommal és ízesítsük kedvünk szerint! Ehhez lejjebb hoztunk is egy receptet.
  • Használjuk különböző pékáruk, kenyerek készítéséhez díszítésnek vagy akár lisztként!
  • Készítsünk házi napraforgóvajat!

    zabkása

Mire érdemes odafigyelnünk napraforgómag vásárláskor?

    1. Vásárlásnál válasszuk a sótlan verziókat, ugyanis könnyen túlzásba vihetjük a sóbevitelt, illetve egészségügyi szempontokból is előnyösebbek a natúr változatok.
    2. A napi olajos mag bevitelnél igyekezzünk ne túllépni a napi ajánlott bevitelt, hiszen tudjuk, hogy magas zsírtartalommal rendelkeznek, így akaratlanul is túlkalorizálhatjuk magunkat, ha rendszeresen többet nassolunk a kelleténél.
    3. Végezetül pedig figyeljünk a megfelelő tárolásra, ha huzamosabb ideig nem tudjuk felhasználni, hiszen a napraforgómag is avasodásra hajlamos a zsírtartalmából adódóan, így ajánlott hűtőben/fagyasztóban elhelyezni és ügyelni a légmentes lezárásra is, hogy tovább megőrizhesse frissességét!

Házi napraforgóvaj egyszerűen

Hozzávalók:

  • natúr napraforgómag (az adag attól függ mennyi vajat szeretnénk belőle, 3 csésze magból körülbelül 1,5 csésze magvaj lesz)
  • só vagy juharszirup ízlés szerint
  • aprítógép

Elkészítés:

  1. Egy serpenyőben pirítsuk aranybarnára a magokat néhány perc alatt, így könnyebben tudjuk majd megőrölni őket a magvakból származó olaj miatt és nem lesz szükség plusz zsiradékot hozzáadni.
  2. Ízesítsük ízlés szerint sóval vagy egy kis juharsziruppal, majd tegyük az aprítógépbe és őrüljük krémesre. Jó étvágyat!

napraforgómagvaj

Zöldfűszeres napraforgó pástétom

Hozzávalók:

  • 150g napraforgómag
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • 1 csokor friss kapor vagy bármilyen zöldfűszer ízlés szerint
  • 1-2 evőkanál extra szűz olívaolaj
  • fél citrom leve
  • 2 evőkanál víz
  • só, bors ízlés szerint
  • (+ feldobhatjuk akár 1-2 evőkanál tahinivel és egy kiskanál sörélesztőpehellyel a pástétomunkat)

Elkészítés:

  1. Beáztatjuk a napraforgómagokat és felöntjük forrásban lévő vízzel, majd hagyjuk ázni legalább 20 percig.
  2. Leszűrjük a magokat, majd a többi alapanyaggal aprítógépben krémes, sima állagúra őröljük.
  3. Tetejére olívaolajat csepegtetve, friss kaporral/zöldfűszerrel megszórva tálaljuk.
  4. Egy szelet pirítósra kenve, zöldségekkel tökéletes választás a főétkezések között.

mártogatós

Jó étvágyat kívánunk!


Források

https://www.mindbodygreen.com/articles/sunflower-seed-benefits

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9289741/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7500752/

https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/?component=1109

https://tastysimplyvegan-com.translate.goog/sunflower-seed-and-dill-dip/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=hu&_x_tr_hl=hu&_x_tr_pto=sc

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10919944/

https://www.cottercrunch.com/sunflower-seed-butter/

Fotók

https://www.freepik.com/

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Shopping Cart
Scroll to Top

Legfrissebb hírek és receptek

0