- A fahéj egy közkedvelt fűszer, amely nemcsak finom, de számos jótékony egészségügyi hatással rendelkezik. Segítünk fogyasztását beépíteni a hétköznapokba!
- A cikkben a fahéj két típusát ismerhetjük meg: a Ceylont és a Cassiat. Te tudod mi a különbség köztük?
- Hol keressük a jó minőségű fahéjat és mennyit fogyasszunk belőle?
A fahéj eredete és érdekességek
A fahéj származási helye Kelet-Ázsia. Európába és Közel-Kelet egyes részeire is hamar eljutott. A történelem során olyan nagyra értékelték, hogy háború is robbant ki miatta. A fahéjat vallási elemként kezelték, sőt sokáig fizetőeszközként is használták. Növénytani elnevezése a héber és arab nevéből származik, az „amomon”-ból, ami szabad fordításban annyit jelent: „illatos fűszer”. Az első századbeli idősebb Plinius írásai szerint a rómaiak nagyobb értéket tulajdonítottak a fahéjnak, mint az ezüstnek, melynek legfőbb oka a fűszer tartósító tulajdonsága volt. Az ókori egyiptomiak a fűszert balzsamozásra használták, míg a középkorban megfázás és köhögés kezelésére alkalmazták.
Ceylon vs. Cassia – Mi a különbség fahéj és fahéj között?
Köztudott, hogy a fahéj pozitív hatást gyakorol a szervezetünkre: segíthet a vércukorszint szabályozásában, antimikrobiális hatást fejthet ki, megfékezheti a gyulladásokat, küzdhet a daganatok növekedése ellen és még a női ciklust is szabályozhatja. Mielőtt azonban elkezdenéd a fahéjat mindenhez fogyasztani érdemes megismerkedni a fajtáival, ugyanis nem mindegyik fogyasztható nagyobb mennyiségben.
Sokan nem tudják, de valójában 2 fő fahéj típust különböztetünk meg. Az egyik a Cassia, amely könnyedén fellelhető, így a legtöbb élelmiszerbolt polcán megtalálod. A Cassia fahéj rudak kemények, egyrétegű kéregből állnak, ízük pedig erős, karakteres. Ez az a fűszer, amellyel leggyakrabban az ünnepek alatt találkozhatunk az illatos süteményekben, kekszekben és tojáslikőrökben. Abban az esetben, ha a címkén nem tűntetik fel a fajtát, biztosak lehetünk benne, hogy Cassia fahéjat tartunk a kezünkben. A másik típus a Ceylon vagy mondhatjuk úgy is, hogy a “valódi” fahéj, amely az Indiával szomszédos szigetországból származik, amelyet korábban Ceylon-ként ismertek, napjainkban pedig Sri Lanka néven ismerjük. Manapság származási országán kívül, a világ más részein is termesztik a ceyloni fahéjat. A Cassia fahéjhoz képest ennek a fahéjnak a kérge többrétegű és könnyen törik, emellett finomabb, könnyedebb és citrusos ízű is.
Közönséges Cassia fahéj | Valódi Ceylon fahéj |
sötét, vörösesbarna szín | világos barna szín |
vastag, egyrétegű kéreg | többrétegű kéreg |
intenzív fahéj íz | enyhébb, édeskés íz |
széles körben elérhető | kulináris boltokból beszerezhető |
olcsóbb | drágább |
illóolajokat és antioxidánsokat tartalmaz mindkettő | |
magasabb kumarin tartalom |
elhanyagolható kumarin tartalom |
Melyik típus rendelkezik több jótékony hatással?
A Ceylon és a Cassia fahéj eltérő tulajdonságokkal rendelkezik, melynek oka a bennük lévő illóolaj arányok különbsége. A jelenleg publikált tanulmányok azonban nem támasztják alá teljes mértékben hogy egészségügyi előnyök tekintetében különböznének egymástól, ugyanis a fahéj számos bioaktív vegyülete gátolja a tau nevű fehérje agyban való felhalmozódását. Ezt a hatást mind a ceyloni, mind a Cassia fahéj esetében megfigyelték, így nem jelenthető ki határozottan, hogy az egyik típus jobb, mint a másik. Az viszont kijelenthető, hogy a ceyloni fahéj alkalmasabb a rendszeres fogyasztásra.
Ceylon és Cassia fahéjjal a cukorbetegség ellen
A fahéjat nemzedékek óta nagyra értékelik jótékony egészségügyi hatásai miatt, különösen a vércukorszint szabályozásában mutatott előnyök miatt. A cukorbetegség kezelésével kapcsolatos korábbi tanulmányok ígéretes eredményeket mutattak a Ceylon esetében. A tanulmányok azt a tényt támasztják alá, hogy a fahéj csökkentheti a vércukorszint ingadozásokat és javíthatja az inzulinérzékenységet, melynek hatására elkerülhető az inzulinrezisztencia (IR) kialakulása.
Egy másik tanulmányban a Cassia fahéjat vizsgálták 2-es típusú cukorbetegeknél, valamint egészséges nem cukorbeteg pácienseknél. A vizsgálat eredményeként pedig azt a megállapítást tették, hogy a legtöbb esetben az éhgyomri vércukorszint jelentős csökkenése érhető el néhány hónapos használatot követően.
A számos jótékony hatás ellenére, valóban mérgező a Cassia fahéjban található kumarin?
A kumarin egy olyan vegyület, amely számos növényfajban megtalálható és nagy mennyiségben történő fogyasztás esetén káros lehet. Rágcsálókban a kumarin vese-, máj- és tüdőkárosodást okoz, illetve daganatok kialakulását is előidézheti. Az emberi szervezetben hasonló negatív hatásokat eredményezhet. A kumarin TDI (Tolerable daily intake=tolerálható napi bevitel) értéke korábban 0,5 mg/kg volt a teljes testsúlyra vonatkoztatva, melyet 0,1 mg/kg értékre csökkentettek le. A Cassia típusú fahéj magas kumarin tartalommal rendelkezik, amely kb 1%-ot jelent, míg ceyloni típus esetén az érték elenyésző, 0.0004% . A napi beviteli érték felső határa abban az esetben léphető át, ha Cassia típusú fahéjból 1-2 teáskanálnyi mennyiséget fogyasztunk.
Fontos!
A Ceylon és Cassia fahéj egyaránt egészséges és ízletes, azonban nem szabad elfelejteni, hogy nagy mennyiségben történő fogyasztás esetén a Cassia fahéj káros lehet kumarin tartalma miatt!
Hol keressem a jó minőségű fahéjat és mennyit fogyasszak belőle?
Ha igazán jó minőségű fahéjat keresel, akkor célszerű olyan delikátesz- és bioboltokat felkeresned, ahol 100% tisztaságú, adalékenyagmentes Cassia és Ceylon típusú fahéjakat találhatsz. Innen tudod beszerezni például a Cassiat, innen pedig a ceylonit.
Bár az Amerikai Egyesült Államokban nincs meghatározott napi fogyasztási mennyiség a fahéjra vonatkozóan, de az európai irányelvek alapján 1 teáskanál Cassia fahéj fogyasztása biztonságosnak tekinthető. Ceylon típusú fahéj esetén a napi fogyasztási mennyiség picivel több, mint 1 teáskanál, de mindkét mennyiség tökéletesen elegendő a reggeli zabpelyhed, kávéd vagy turmixod ízének és tápanyagának fokozásához.
Ha sikerült beszerezned a számodra legmegfelelőbb fahéjat, akkor mutatunk neked egy gyorsan elkészíthető, gyulladáscsökkentő zabkása receptet!
Gyulladáscsökkentő fahéjas zabkása
HOZZÁVALÓK:
- 65 gramm gluténmentes zabpehely
- 160 ml kókusztej
- ½ teáskanál kurkuma
- ½ teáskanál fahéj
- ¼ teáskanál gyömbér
- friss vagy fagyasztott gyümölcs (opcionális)
ELKÉSZÍTÉS:
- Keverd össze a kókusztejet és a gluténmentes zabot egy mikrohullámú sütőben is használható tálban.
- Mikrózd meg 1 percen keresztül maximális fokozaton.
- Add hozzá a fűszereket: jöhet a kurkuma, a fahéj és a gyömbér is! Keverd össze alaposan az összetevőket.
- Ha úgy látod, nem teljesen homogén a zabkásád, akkor mikrózd további 20 másodpercig, amíg a zab fel nem szívja a növényi tejet.
- Ha tovább ízesítenéd, kedved szerint felturbózhatod friss vagy fagyasztott gyümölccsel! A fahéj ízvilágához kimondottan jól illik az alma, de bogyós gyümölcsökkel is kombinálhatod!
TÁPANYAG INFORMÁCIÓ
Egy adagra vonatkozóan :
Kalória:395; Összes zsír:34 g;Telített zsír: 29 g; Egyszeresen telítetlen zsírok: 2g; Többszörösen telítetlen zsírok: 1g; Koleszterin: 0 mg; Nátrium: 76 mg; kálium: 459 mg; Szénhidrát: 19 g; Rost: 3 g; Cukor: 2 g; Fehérje: 10 g
Ha megunnád a zabkásás reggeliket, de ki szeretnéd élvezni a fahéj jótékony hatásait, akkor próbáld ki a szintén fahéjjal fűszerezett Pekándiós Granolánkat!
Források
A Spice Like No Other: How Cinnamon Became Fall’s Favorite Flavor: https://www.cheryls.com/blog/cinnamon-facts/
The One Mistake To Avoid When Buying Cinnamon:https://www.mindbodygreen.com/articles/the-one-mistake-to-avoid-when-buying-cinnamon
Ceylon vs. Cassia — Not All Cinnamon Is Created Equal: https://www.healthline.com/nutrition/ceylon-vs-cassia-cinnamon
Anti Inflammatory Oatmeal:https://www.furtherfood.com/recipe/anti-inflammatory-oatmeal-recipe-ibs-diet/
6 Science-Backed Reasons Why You Want To Start Sprinkling Cinnamon On Everything:https://www.mindbodygreen.com/articles/cinnamon-uses-health-benefits-and-side-effects
Insulin and Insulin Resistance — The Ultimate Guide:https://www.healthline.com/nutrition/insulin-and-insulin-resistance
14 Easy Ways to Lower Blood Sugar Levels Naturally: https://www.healthline.com/nutrition/15-ways-to-lower-blood-sugar
Fotók