​A bogyós gyümölcsök gyulladáscsökkentő hatása

A bogyós gyümölcsök tele vannak vitaminokkal és rostokkal, erősítik az immunrendszert, serkentik az agyműködést és mindemellett kiváló antioxidáns-források is, amelyek mind hasznosak a szervezetünk számára. De vajon, a gyulladáscsökkentést is nagyszerű képességeik közé sorolhatjuk? A kérdést Dr. Michael Greger segítségével vizsgáltuk meg. 

Az áfonya és a gyulladáscsökkentés 

A szervezetben hosszú ideig fenntartott vagy gyakran visszatérő gyulladásos állapot jelentős százalékban hozzájárul a krónikus betegségek kialakulásához és tovább fejlődéséhez, mint például a szív-és érrendszeri betegségek vagy a 2-es típusú cukorbetegség. A bogyós gyümölcsökben található antociánok – azaz pigmentek, amelyek a gyümölcs színét képzik – feltételezések alapján gyulladáscsökkentő hatással bírnak. Ha ez a feltevés igaznak bizonyul, akkor magasabb mennyiségű fogyasztásuk csökkentheti a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát.

A gyulladáscsökkentő hatás alátámasztására placebo-kontrollos kísérletet végeztek, amelyben azt vizsgálták, hogy 6 hét alatt hogyan változik a gyulladáskeltő gének termelődése a szervezetben. Az egyik csoportnak áfonya smoothie-t jelöltek ki 6 hetes fogyasztásra, a másik csoport pedig placebo smoothie-t kapott. A résztvevők fehérvérsejtjeit vizsgálva változás az első hét után nem történt, viszont az utolsó hét után kapott eredmény egészen szembetűnő. Az áfonya smoothie fogyasztása elősegítette a gyulladáskeltő gének termelődésének csökkentését, míg a placebo smoothie csak egyre jobban növelte azokat.

Megvizsgálták továbbá azt is, hogy a vérben lévő szabad gyökök (olyan molekulák, amely károsítják a zsírokat, fehérjéket, nukleinsavakat) hogyan változtak, és itt is szintén kitűnik a kék gyümölcs pozitív hatása. A placebo smoothie semmit sem változtatott, viszont az áfonya a felére csökkentette a szabadgyökök mennyiségét. 

Az áfonya és az izom regenerálódás 

A bogyós gyümölcsök jótékony hatását egy újabb kutatással támasztották alá. A vizsgálat tárgya az volt, hogy vajon az áfonya fogyasztás mennyiben befolyásolja a súlyzós edzés által létrejött izomfájdalmat/károsodást, mennyi idő elteltével tud az illető újra edzeni, ismét terhelni az izmait. A résztvevők egyik csoportja újfent áfonya smoothie-t kapott az edzés előtt 5 és 10 órával, majd újra fogyasztott az italból az edzés után eltelt 12, majd 36 órával. A smoothie másfél pohárnyi fagyasztott áfonyából, banánból és almaléből készült, míg a kontroll csoport itala, a placebo smoothie, az áfonyát (kalória és antioxidáns hatás) C-vitaminnal és szőlőcukorral helyettesítette. Az áfonya smoothie felgyorsította az izmok regenerálódását, bizonyítva gyógyító hatását. 

Az eper és az ízületek védelme 

Állati kísérletek bizonyították, hogy az áfonya háromnegyedére csökkentette az irritáló szer okozta végtag duzzanatot. 

Hasonló, emberi alanyokon végzett kutatás alkalmával azt figyelték meg, milyen hatással bír az eper térd ízületi gyulladás esetén. A résztvevők 12 napon át minden nap kaptak 50 gramm epret, amely az eredmény alapján csökkentette az állandó-és az időszakos fájdalom, valamint a teljes fájdalom mértékét.

 

Az eper az orvostudomány más területein is csodaszernek minősült, nem csak gyulladáscsökkentés esetén. Fogyasztása képes volt a rákkeltő sejteket kontrollban tartani és kiteljesedésüket megakadályozni, a cukorbetegek eredményeit javítani és C-reaktív protein szintjüket csökkenteni (az érték akkor emelkedik, ha a szervezetben gyulladás van jelen). Még akkor is, ha például egy egészségtelen, nagy reggeli mellé csupán pár szem epret fogyasztunk, az így okozott kár mértéke az epernek köszönhetően csökkenni fog. 

Összegezve, a bogyós gyümölcsök, valóban képesek a természetes gyulladáscsökkentésre, de a bennük rejlő vitaminok, ásványi anyagok alapvetően az egész szervezetünkre  pozitív hatással vannak. Mindemellett nagyon finomak, és az egyik legkisebb természetes cukortartalommal rendelkeznek. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy fogyasztásuk napi étrendbe iktatása egy jelentős lépés az egészségesebb, sokkal minőségibb élethez.


Felhasznált források:

Nutritionfacts: https://nutritionfacts.org/video/berries-for-inflammation-and-osteoarthritis-treatment/ 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Shopping Cart
Scroll to Top

Legfrissebb hírek és receptek

0